ZIMOWA AKTYWNOŚĆ

zimowa aktywność sistersm

Zima jest porą roku kojarzoną z brakiem chęci do wyjścia z domu. Niska temperatura na dworze zniechęca nas do jakiejkolwiek aktywności i uprawiania sportów. Zima to czas kiedy ruch jest niezwykle potrzebny. Ponieważ intensywne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko zachorowania w tym okresie.

Organizm ludzki został tak skonstruowany, że potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania odpowiednią dawkę ruchu. Powinniśmy uprawiać sport przez cały rok niezależnie od pory roku. Podczas aktywności fizycznej musimy pamiętać aby nasze mięśnie pracowały w taki sposób, by nastąpiło przyśpieszenie bicia serca. Ruch poprawia naszą kondycję i zwiększa odporność. Jest lekarstwem na wiele schorzeń. I tak jak pisał Hipokrates „ruch zastąpi wiele lekarstw, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu”.

Zimą jest nam trudniej zmobilizować się do aktywności fizycznej ze względu na warunki atmosferyczne. Ciężko o mobilizację do wyjścia z domu kiedy na dworze temperatura jest minusowa, a wiatr przeszywa nasz organizm. Jednak po kilku minutach już się on przyzwyczaja do zastanych warunków. Podczas naszego treningu dobrze jest pamiętać o oddychaniu nosem, który  nawilża i podgrzewa wdychane powietrze. Warto jest wspomnieć, że wdychane mroźne powietrze przez nos po dotarciu do krtani ma temperaturę pokojową (nawet przy temperaturze  minus 30 stopni Celsjusza). Trzeba pamiętać o prawidłowym oddychaniu, aby nie narazić naszych dróg oddechowych na wyziębienie.

Kolejnym zniechęcającym czynnikiem do aktywności jest śliska nawierzchnia. Stanowi ona wyzwanie dla naszych stawów i kości. Bez wątpienia nasze nogi i kręgosłup muszą wykonać nieco więcej pracy aniżeli latem. Dlatego ogromne znaczenie ma nasze obuwie, które winno być ciepłe i suche w środku, a jego podeszwa musi gwarantować odpowiednie tarcie, gdyż nie możemy pozwolić sobie na poślizg. Ponieważ bardzo źle reagują na to chrząstki stawowe w konsekwencji czego może dość do mikrourazów. A z upływem lat do zmian zwyrodnieniowych. Dlatego pamiętajmy, by zadbać na wstępie o swoje zdrowie.

Jeżeli boimy się biegać zimą, albo nie mamy na to ochoty to postawmy na szybki spacer, wymagający wysiłku. Korzystny byłby spacer z podejściami pod górki jeśli nie jest ślisko.

Dobrą alternatywą są we wcześniej opublikowanym przez nas artykule łyżwy. Jeżeli mamy do dyspozycji lodowiska i łyżwy, to postawmy na nie. Łyżwiarstwo wpływa na nas bardzo korzystnie.

Koleją alternatywą może być narciarstwo biegowe, które wpływa znakomicie na naszą kondycję. Dyscyplina ta wymaga odpowiednich warunków i niestety nie każdy może sobie pozwolić na tego typu aktywność. Najlepiej mają ludzie mieszkający blisko gór, gdzie zazwyczaj przygotowane są trasy narciarskie.

Bez względu na to, czy będziemy jeździć rowerem, biegać, spacerować, jeździć na nartach, czy łyżwach musimy pamiętać o odpowiednim stroju. Stanowi on gwarancję ciepła. Powinniśmy się zaopatrzyć w strój, w którym nie będzie nam ani za ciepło ani za zimno. Dodatkowo nasz strój nie może krępować naszych ruchów. Idąc na spacer pamiętajmy o tym, by ubrać się nieco cieplej, niż kiedy idziemy biegać. Dobrym sposobem jest ubieranie się na tzw. cebulkę. Nakładanie na siebie kilku cienkich warstw pozwoli nam na kontrolowanie ciepła, czyli gdy zrobi nam się za ciepło zdejmiemy jedną warstwę, by nadać lepszy komfort naszej aktywności. Trzeba pamiętać by nie dopuścić do przeciążania i wyziębienia organizmu. Nasz bieg może być zaplanowany w taki sposób, żeby na naszej trasie pojawiły się domy znajomych, do których będziemy zaglądać w celu ładowania baterii i zachowania odpowiedniej temperatury ciała:).

PAMIĘTAJ NIC TAK NIE POPRAWIA HUMORU JAK RUCH ZIMĄ !:)

 

Podziel się:
 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Pinterest
 • Pinterest
 • BE LUXURY WITH THE LR HEALTH & BEAUTY BRAND

  BE LUXURY WITH THE LR HEALTH & BEAUTY BRAND

 • LR HEALTH & BEAUTY PRODUCT CERTIFICATES

  LR HEALTH & BEAUTY PRODUCT CERTIFICATES

 • ALOE AND ITS APPLICATION

  ALOE AND ITS APPLICATION

Copyright (C) sistersm.net