SPEED BADMINTON

speed badminton (0)
Speed badminton-
to pokrewny sport badmintona. Różnica polega na tym, że przy pomocy rakiet gracze odbijają między sobą „nowatorską” lotkę bez siatki. W sporcie tym trzeba wykazać się dużo większym sprytem niż w tradycyjnej grze. Lotki są o wiele mniejsze i szybsze zaś rakiety mają nieco inny kształt i mocniejszy naciąg żyłki co powoduję szybszą dynamikę gry.

Jest to sport w którym trzeba się wykazać szybkością i dobrym refleksem oraz umiejętnością przewidywania ruchów naszego przeciwnika. Dostarcza on wiele radości i satysfakcji z gry.

ZASADY GRY:

• Ustawienie bramki– wybór odległości i szerokości zależy już od nas. Zawodnicy bronią swoich bramek (pola wyznaczonego na którym się poruszają).  Zawodnik zdobywa punkt gdy lotka przekroczy bramkę, a zawodnik jej nie odbije. Dynamika gry zależna od ustawienia- im  krótsza odległość między „bramkami” , tym oczywiście szybsza gra. Rozszerzone rozstawienie bramek gwarantuje lepszy trening ( większe pole poruszania)
  • Cel gry– zawodnik musi trafić w pole przeciwnika. Należy zaznaczyć, że jeżeli lotka spadnie poza pole, przeciwnik otrzyma punkt. Kolejnym sposobem na zdobycie punktu jest wykorzystanie błędów przeciwnika. Jeżeli lotka dotknie zawodnika, jego ubrania czy też odbije dwa razy z rzędu lotkę traci punkt na rzecz przeciwnika. Gracz ma prawo odbić lotkę również poza wyznaczonym polem.
  • Mecz składa się z dwóch setów, każdy z nich rozgrywany jest do 16 punktów. Jeżeli nastąpi remis 15:15 gra trwa do czasu uzyskania przewagi dwu punktowej przez jednego z zawodników.  Przy remisie w setach, rozgrywany jest trzeci set. Zmiana serwującego w następuje co 3 serwy (w przypadku remisu 15:15 co jeden serw).
  • Zmiana strony- następuje po każdym secie, a w trzecim secie po uzyskaniu 8 punktów przez jednego z zawodników.
  • Sposób odbicia- lotki przy serwie- lotkę wprowadza się do gry serwując z dołu, w odległości dwóch trzecich od przedniej linii pola. Serw znad głowy jest niedozwolony.

Historia tego sportu swój początek zawdzięcza Niemcowi nijakiemu Billa Brandesa, który jest twórca tego sportu. Bill szukał sposobu na zmianę tradycyjnej gry w badmintona. Zmienił on tradycyjną lotkę w bardziej aerodynamiczną i zwiększył jej masę, co umożliwiło szybsze przemieszczanie się lotki od gracz do gracza. Stworzył własne zasady gry , które oczywiście przyczyniły się do zmiany tempa gry na szybsze. Wynalazca nazwał tę grę shuttleball. Dopiero w 2001 ta został nazwana speed badminton. Gra bardzo szybko zyskała duże grono sympatyków już w 2003 roku było 6000 aktywnych zawodników. W Polsce dyscyplina ta rozwijać zaczęła się w 2009 roku. Powstało polskie Zrzeszenie Speed badmintona. Dyscyplina ta coraz częściej pojawia się w szkołach.

Na dzień dzisiejszy wciąż jest jeszcze sportem mało popularny- często określa się go niszowym. Małymi krokami speed badminton zyskuje entuzjastów tego sportu.

Ciekawostka:

W 2005 roku zostały zorganizowane pierwsze międzynarodowe mistrzostwa w Berlinie. Obecnie ranking między narodowy tworzy, aż 17 krajów zrzeszonych w ISBTO w rozwinięciu: International Speed Badminton Tournament Organisation.