WROCŁAW

WROCŁAW - SISTERSM (2)

WROCŁAW - SISTERSM (3)

WROCŁAW - SISTERSM (22)

WROCŁAW - SISTERSM (23)

WROCŁAW - SISTERSM (4)

WROCŁAW - SISTERSM (24)

WROCŁAW - SISTERSM (25)

WROCŁAW - SISTERSM (26)

WROCŁAW - SISTERSM (27)

Wrocław słusznie nazywany jest miastem spotkań! Z roku na rok przybywa w nim atrakcji turystycznych i dociera tu coraz więcej turystów z różnych stron świata. Mieszkańcy miasta, dzięki jego historii są tolerancyjni i otwarci. Jeden dzień to za mało, żeby w pełni skorzystać z najciekawszych atrakcji Wrocławia. Form jego zwiedzania wciąż przybywa. Do słynnych miejsc dotrzeć możemy rowerem, melexem, turystycznym tramwajem, a nawet elektryczną hulajnogą. W mieście znajdziemy liczne zabytki, a wśród nich między innymi Muzeum Narodowe, Stary Ratusz, Halę Stulecia, Panoramę Racławicką, Dworzec główny PKP czy Operę Wrocławską. Więcej informacji na temat wrocławskich zabytków znajdziemy na stronie: https://visitwroclaw.eu/miejsca/zabytki. Warto wspomnieć, że Wrocław w czasie II Wojny Światowej był bezpiecznym miastem, w którym toczyło się normalne życie aż do roku 1945 roku. Właśnie wtedy na teren Wrocławia wkroczyły wojska rosyjskie w konsekwencji czego został on zniszczony. Gdyby nie te wydarzenia dziś miasto zachwycałoby jeszcze bardziej swoimi pięknymi budowlami. Poznać i lepiej zrozumieć historię Wrocławia pomaga wyprawa specjalnym tramwajem linią historyczną z panią przewodnik na pokładzie. Poruszając się ulicami miast poznajemy ich dawne dzieje i zaczynamy rozumieć teraźniejszość. Tramwaj wyrusza z Placu Teatralnego od połowy czerwca, a koszt takiego przejazdu wynosi 3,20 zł od osoby dorosłej. W soboty z tego samego miejsca rusza w trasę wyjątkowo atrakcyjny zabytkowy tramwaj z drewnianymi siedzeniami. Po przejażdżce warto rozprostować kości i wybrać się do Katedry św. Magdaleny, w której mieści się punkt widokowy, zwany „mostkiem czarownic”. Wspinaczka początkowo niegroźna na pewnym etapie może stać się uciążliwa dla osób mających lęk wysokości. W połowie drogi zaczynają się bowiem metalowe schody, przez które widzimy jaką drogę już przebyliśmy. Patrząc w dół możemy odnieść wrażenie, że spadamy. Na szczęście na kilku piętrach znajdują się miejsca postojowe z ciekawymi historiami do przeczytania. Na samym szczycie mieści się wąski most z figurką czarownicy na poręczy i co najważniejsze widok stąd na miasto jest wspaniały.

WROCŁAW - SISTERSM (8)

WROCŁAW - SISTERSM (10)

WROCŁAW - SISTERSM (11)

WROCŁAW - SISTERSM (12)

WROCŁAW - SISTERSM (13)

Niewątpliwie wielkim zainteresowaniem cieszy się wrocławskie Afrykarium w ZOO, które szybko stało się słynne z świecie. Afrykański świat z pewnością zachwyci nie tylko dzieci., lecz także osoby dorosłe. Jest to zatem doskonała alternatywa dla rodzin z dziećmi. Na terenie obiektu mieszkają hipopotamy, krokodyle, różne gatunki afrykańskich ryb i płaszczek. Jest to pierwsze w świecie oceanarium poświęcone faunie tylko jednego kontynentu, czyli Afryce. I co najważniejsze Afrykarium zostało ogłoszone czwartym cudem świata wśród ekspozycji ogrodów zoologicznych na całym świecie. Zwiedzanie terenu ZOO i samego Afrykarium możliwe jest w godzinach od 9:00 do 18:00, zaś zakupienie biletu i wejście na teren obiektu tylko do godziny 17:00. Ogród zoologiczny powstał 10 lipca 1865 roku i jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. ZOO ma powody do dumy, gdyż posiada najbogatszą kolekcję gadów i płazów w Europie. Warto wspomnieć, że ZOO Wrocław bierze udział w programach na rzecz ochrony zagrożonych gatunków i pozyskuje zwierzęta w sposób legalny.

WROCŁAW - SISTERSM (14)

WROCŁAW - SISTERSM (15)

WROCŁAW - SISTERSM (16)

WROCŁAW - SISTERSM (17)

Kolejnym obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest Ostrów Tumski. To właśnie tu spotkamy latarnika, który stał się kolejnym wyjątkowym symbolem Wrocławia. Spotkać go możemy tuż przed zmrokiem. Ubrany w czarną pelerynę i kapelusz trzyma w dłoniach 2,5 metrową czarodziejską różdżkę, którą codziennie zapala i zagasza latarnie na Ostrowie Tumskim. Kiedy tylko latarnik pojawia się przy katedrze w jego pobliżu zbierają się zaciekawieni turyści, pragnący uwiecznić cały rytuał na fotografii. Wcale nie wygląda na to, żeby podążające za nim niemalże wycieczki przeszkadzały mu w wykonywaniu pracy.

W szczycie sezonu nie brakuje atrakcji również dla kinomanów. W lipcu i sierpniu na terenie miasta odbywają się bezpłatne seanse filmowe pod gołym niebem. Najczęściej miejsca są ograniczone, a rezerwacja przeprowadzana jest na przykład na facebooku. Imprezy dla kinomanów organizowane są w weekendy na dachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na Dachu Renomy, na Wyspie Słodowej, w centrum Historii Zajezdnia, na wrocławskich osiedlach, czy też na samym Rynku.

Pragnąc odpoczynku dla ducha i oczu najlepszą propozycją będą ogrody mieszczące się na terenie miasta i w jego  okolicy. Do najsłynniejszych należą Ogród Japoński z fontanną na środku, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego czy też Ogród Arboretum w Wojsławicach, położonych 60 kilometrów od Wrocławia.

WROCŁAW - SISTERSM (21)

WROCŁAW - SISTERSM (33)

W czasie zwiedzania wrocławskiego Rynku warto się udać do jednej z tutejszych restauracji. Dużą popularnością cieszy się „Umami”, mieszcząca się przy kamienicach Jaś i Małgosia. Rozszyfrowanie samej nazwy z  japońskiego na polski nie będzie problematyczne, gdyż oznacza „pyszne”. Jednakże nie wystarczy nam znaczenie samego słowa, żeby w pełni zrozumieć ideę tego miejsca. Niezwykle pomocna okazuje się być strona internetowa restauracji  https://umami.wroclaw.pl/ , która jest dobrą zapowiedzią jej wyjątkowości. Jeśli po ciężkim dniu zwiedzania mamy jeszcze ochotę podziwiać panoramę, popijając dobrą kawę czy lemoniadę, idealnym miejscem będzie letni taras, mieszczący się nad hotelem Monopol przy ulicy H. Modrzejewskiej 2. W okresie letnim taras czynny jest w godzinach od 12:00 do 23:00.

WROCŁAW - SISTERSM (29)

WROCŁAW - SISTERSM (5)

WROCŁAW - SISTERSM (6)

WROCŁAW - SISTERSM (7)

WROCŁAW - SISTERSM (37)

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net