ZNACZENIE MUZYKI

ZNACZENIE MUZYKI

O muzyce mówię, że jest inspiracją mojej świadomości i twórczości…

Muzyka jest wszechobecna w naszym życiu niemalże każdego dnia. Słuchamy jej robiąc zakupy, siedząc w pracy, w restauracji, w domu, będąc na spacerze, czy też jadąc samochodem. Rodzaj słyszanej muzyki  zależny jest od miejsca, w którym się znajdujemy. Jest on również zależny od naszego nastroju.

Jeżeli chodzi o muzykę to słuchamy jej niemal codziennie, ale czy zastawiamy się nad jej znaczeniem? Dlaczego jest tak dobrą towarzyszką naszego życia? Ja zastanowiłam się już jakiś czas temu. Analizując swoje muzyczne wybory, ich różnorodność, szybko zrozumiałam, że są one zależne od mojego stanu, sytuacji w jakiej się znajduję i od tego co się wydarzyło w ciągu dnia. Jednak z upływem lat przy analizie tematu muzyki szybko na własnym przykładzie, w oparciu również o doświadczenia muzyczne innych osób zrozumiałam, że muzyka nie jest teraźniejszością mojego nastroju. Jest zdecydowanie czymś większym. Zaczęłam analizować siebie i wpływ konkretnych utworów, które towarzyszyły mi niemalże codziennie (tzw. ulubione piosenki). Były one ze mną podczas zakupów, pokonywania drogi do szkoły, towarzyszyły mi w licznych podróżach. Nie zwracałam uwagi na emocje jakie we mnie wywoływały. Dopiero całkiem niedawno zauważyłam pewną zależność, którą postaram się nakreślić przy pomocy utworu Kings Of Leon – Sex on Fire, kiedy słyszałam i słyszę ten utwór w pierwszych sekundach jego trwania na mojej twarzy pojawia się uśmiech, a w głowie mnóstwo myśl związanych z Euro 2012, kiedy to w Gdańsku po meczu Włochy- Hiszpania  udaliśmy się ze znajomymi na imprezę do jednego z lokali na starówce. Gdzie towarzyszyli nam sami Włosi i Hiszpanie. Panująca tam atmosfera  była naprawdę rewelacyjna. Dokoła nas widoczne były wszędzie barwy hiszpańskie i włoskie. Kiedy pojawił się wspomniany utwór wszyscy zaczęli śpiewać i skakać. Zdecydowanie impreza ta odbiegała od znanych nam imprez z udziałem Polaków (moim również hehe), którym brakuje tej charyzmy i radości. Od tamtej pory Sex on Fire kojarzy mi się tylko z Euro 2012. Piosenka przyćmiła piękno wszystkich piłkarzy, ponieważ dostarczyła mi mnóstwo radości i zapisała we mnie – chwilę na dobre. Podobną zależność zauważam w sobie słuchając innych utworów. Natomiast dostarczały mi one zupełnie innych odczuć. Postanowiłam zagłębić się w temat muzyki i oddziaływania jej na nasz organizm. Jej znaczenie jest ogromne. Muzyka pozwala nam kształtować własną świadomość. Często przypomina nam o pewnych zdarzeniach, ku przestrodze, czy też ku naszej radości. Każdy z nas intuicyjnie wybiera odpowiednie dla siebie utwory. Wybór zależny jest niewątpliwie od naszego samopoczucia  oraz poziomu energii.

  • Wpływ muzyki- znaczenie muzyki.

Muzyka wpływa na nasz układ oddechowy i krwionośny. Naukowcy dowodzą, że wesoła muzyka powoduję wzrost uderzeń serca. Natomiast podczas słuchania smutnych utworów, które nie przekraczają trzech minut zaobserwować można różnicę pod względem miar częstotliwości uderzeń serca, oddechu. Wnioski sprowadzają się do twierdzenia, iż słuchanie smutnej muzyki obniża tętno oraz częstotliwość oddechu. Jak to jest możliwe? Muzyka budzi emocje, które uruchamiane są dzięki jej rytmowi i tempie. Czynniki te wpływają na aktywację autonomicznego układu nerwowego, co przekłada się  na poziom doznawanego pobudzenia. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny i nasze doznania mogą nieco się różnić.

  • Powody słuchania muzyki?

– Muzyka dostarcza przeżyć emocjonalnych.

– Muzyka reguluje nasz nastrój.

– Muzyka wywołuje wspomnienia (np. pierwszy pocałunek, randka itp. :)).

– Muzyka przywołuje określone myśli.

  • Upodobania muzyczne.

Zależne są od naszych preferencji. Jedni z nas będą gustować w muzyce, pop, house, techno, w muzyce klasycznej, zaś inni sięgną po ostrego Roca. Trzeba pamiętać, że to co nam się podoba niekoniecznie będzie miało taki sam wydźwięk u innych. Dźwięki, które będą mnie zachwycać dla Ciebie mogą wydawać się straszne. Mogą również bardzo negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie- pamiętajmy o tym.

  • Muzyka, sztuka, a życie społeczne?

Muzyka ma ogromne znaczenie dla kultury. Stanowi nieodłączny element ważnych uroczystości w życiu społecznym. Muzyka to niewątpliwie rodzaj sztuki- barwnej i różnorodnej. Zrobię tu odniesienie do muzyki rozrywkowej, która odgrywa ogromną rolę jako forma artystyczna. Ciekawym zjawiskiem jest obserwowana przeze mnie od wielu lat grupa DJ`ów inspirujących się istniejąca już muzyką, stanowiącą fundament ich twórczości. Dzięki ich zamiłowaniu do owego tematu pewne utwory, nazwiska, szybko nie zostaną zapomniane. Przytoczę tu  „króla popu” Michaela Jacksona, którego utwory przerabiane są przez DJ `ów muzyki house, techno itp. Jednak Michael słyszany w oryginale jest bez wątpienia najlepszy…

Obecna muzyka charakteryzuje się wielowymiarowością i w pewnym sensie spontanicznością. Mam tu na myśli różnorodność jej gatunków np. muzyka elektroniczna, rockowa podzielona jest na wiele różnorodnych gatunków. Od wielu lat widoczne jest łączenie różnych stylów muzycznych w celu uzyskania pewnej oryginalności akceptowanej przez społeczeństwo. Muzyka rozrywkowa to ogrom energii, który jest przekazywany odbiorcom na koncertach podczas, których tłumy ludzi bawią się pod sceną. Koncerty są niebywałym doświadczeniem socjologicznym, które ukazuje tłumy ludzi reagujących na to, co dyktuje im DJ. Takie doświadczenia dostarczają masę emocji. Wpływają one bezpośrednio na nasz nastrój. Imprezy z muzyką tematyczną pozwalają nam nawiązać szereg różnych znajomości- te same gusta muzyczne są pomocne w utrzymywaniu w przyszłości relacji. Muzyka stanowi wspaniałe tło wspólnej zabawy z przyjaciółmi.

  • Muzyka jako środek komunikacji.

W moim odczuciu muzyka odgrywa rolę nośnika pewnej ideologii. Podczas tegorocznych koncertów, na których udało nam się gościć zauważyłam, iż muzyka grana na koncertach jest środkiem komunikacji dla wielu subkultur młodzieżowych. Ludzie zamieszkujący różne kraje podczas słuchania określonej muzyki zaczynają „mówić” tym samym językiem. Wszyscy słuchacze przynależą do grupy preferującej ten sam nurt muzyczny. Znane są też nam kręgi grup nieformalnych, gdzie twórcy muzyki wyrażają siebie. W ten sposób pokazują swoją autentyczność. Chodzi tu o budowanie pewnej zależności autentyczności, która ma zapisać się w słuchaczach na dobre…

Muzyka stanowi nieodłączny element naszego życia. Buduje nasze emocje, wprowadza nas w określony nastrój, a różnorodność gatunków muzycznych zaspokaja nasz gust. Wielość badań przeprowadzonych w tym temacie pokazuje, że doznania muzyczne z jakimi spotyka się  człowiek są bardzo ważnym czynnikiem naszego życia. Dlatego zachęcamy wszystkich właśnie teraz do włączenia swojego ulubionego utworu…

Podążaj rytmem muzyki swojego życia… Oby w naszych sercach zawsze grała muzyka i spełniała nasze marzenia… Oby zawsze zabierała nas w dalekie podróże…

 

 

 

 

 

Więcej na ten temat  przeczytamy: Kudlik A., Czerniawska E. (2011). Indywidualne oddziaływanie muzyki na człowieka – wpływ muzyki na nastrój. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net