SOZOPOL

Sozopol- sistersm (5)
Sozopol- sistersm (4)
Sozopol- sistersm (6)
Sozopol- sistersm (7)
Sozopol- sistersm (8)
Sozopol- sistersm (9)
Sozopol- sistersm (10)
Sozopol- sistersm (11)
Sozopol- sistersm (12)
Sozopol- sistersm (13)
Sozopol- sistersm (14)
Sozopol- sistersm (1)
Sozopol- sistersm (2)

Planując zwiedzanie wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii warto obrać pewna strategię. My postanowiłyśmy zacząć od najstarszego miasta, a jest nim piękny i magiczny Sozopol. Wyruszyłyśmy w kierunku miasta oczywiście z Nesebyru, a jako środek transportu wybrałyśmy tym razem samochód. Nasza podróż trwała około 1, 5 h z krótkim postojem w Burgas. A co zastałyśmy już na miejscu sami zobaczcie…

Pierwszym miejscem, do którego się udałyśmy z racji 40 stopniowego upału była oczywiście plaża. Sozopol oferuje nam piękne i piaszczyste plaże, na których możemy się wylegiwać godzinami lub spędzać czas bardziej aktywnie np. grając w siatkówkę lub korzystając z wszelkich atrakcji wodnych.

Jeśli chodzi o plaże do dyspozycji mamy następujące:

  • Kawaci lub Smokini – najbardziej oddalona od centrum miasta. Warta odkrycia, ponieważ jest niezwykle piękna
  • Plaża położona na południu – liczne atrakcje dla dzieci, sporty wodne. W czasie plażowania można wyskoczyć do pobliskich restauracji i knajpek coś przekąsić. Wieczorem zaś kwitnie tu życie nocne.
  • Plaża Harmanite – mieści się w zatoce pomiędzy murami starego miasta, a klifem nowego budownictwa. Jest to kameralna plaża z widokiem na stare miasto, barami, knajpkami.

Kiedy byłyśmy już „zmęczone” plażowaniem udałyśmy się do północnej części miasta, gdzie znajduje się port i przystań. Możemy tu skorzystać z rejsu statkiem i podziwiać piękna zatokę wypełnioną jachtami. W pobliżu przycumowane są również łodzie i kutry rybackie. Port posiada 7 doków i przystań z miejscem do odprawy celnej. Prosto z portu szybko i bez problemu dotarłyśmy na Stare Miasto. To czarujące miejsce obejmuje ponad 200 drewnianych dwu- lub -trzy-piętrowych domów z przełomu XVIII i XIX wieku i przypomina ono Stary Nesebyr. W jego dolnej części przechowywane były sieci i sprzęt rybacki. W XIX i XX wieku za niemal 90 % bułgarskich połowów odpowiadali rybacy z Sozopolu. Na wycieczkę po starym mieście można wybrać się z Fundacji Sozopol, a przed wyruszeniem w jej siedzibie zobaczyć wystawę poświęconą miejskim murom oraz wieży, które wznoszone i burzone były miedzy IV a XIV w. Znajdziecie tu również ulotkę w języku angielskim, która kieruje zwiedzających przez poczekalnie, w której podziwiać możemy spichlerz z V w. Upamiętnia on czas, w którym Sozopol był największym portem nad Morzem Czarnym. Fundacja, o której mowa znajduje się  przy ul. Milet 50, strona www.sozopol-foundation.com.

Na Starym Mieście jest również muzeum etnograficzne, które mieści się w odrestaurowanym domu w stylu Odrodzenia Narodowego. Znajduje się tu wystawa strojów oraz rzemiosła pochodzących od trzech grup etnicznych zamieszkujących wybrzeże w XIX i na początku XX wieku. Muzeum można zwiedzać codziennie w godzinach od 8:00 do 18:00 a wstęp jest płatny. Jest jeszcze jedno mniej atrakcyjne muzeum archeologiczne, w którym mieści się kolekcja malowanej ceramiki i kotwice znalezione w Morzu Czarnym. Siedziba muzeum znajduje się przy ul. Chana Kruma 2,  a otwarte jest od 10:00 do 17:00, wstęp płatny. Kiedy zaliczymy już muzea koniecznie trzeba udać się do sozopolskich cerkwi. Większość z nich została zniszczona przez Turków. Dziś podziwiać możemy cztery: Cerkiew św. Jerzego, która wzniesiona na ruinach bazyliki z I wieku, kiedy chrześcijaństwo stało się religią państwową. Cerkiew św. Zosima z XIX wieku, Cerkiew Najświętszej Marii Panny, która według nas jest z nich najpiękniejsza.  Cerkiew św. Cyryla i Metodego znajdująca się blisko Muzeum Archeologicznego.

Sozopol 2- www.sistersm (10)
Sozopol 2- www.sistersm (11)
Sozopol 2- www.sistersm (9)
Sozopol 2- www.sistersm (7)
Sozopol 2- www.sistersm (8)
Sozopol 2- www.sistersm (14)
Sozopol 2- www.sistersm (12)
Sozopol 2- www.sistersm (13)
Sozopol 2- www.sistersm (3)
Sozopol 2- www.sistersm (4)
Sozopol 2- www.sistersm (5)
Sozopol 2- www.sistersm (6)

Sozopol jest często wybierany prze polskich turystów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ miasto charakteryzuje się wyjątkowym pięknem i romantyzmem. W czasie sezonu przybywają tu goście z całego świata, Wśród nich są turyści szukający odpoczynku, malarze i fotografowie szukający plenerów i pisarze szukający inspiracji. Gdy ta fala już opadnie Sozopol przemienia się w spokojną wioskę rybacką.

Dla miłośników rejsów statkiem polecamy wyprawę z przystani położonej na północ od portu w Sozopolu na Wysepkę św. Jana. Znajduje się ona w niewielkiej odległości od miasta. Jest to niezamieszkana wysepka, na której znajdują się ruiny XII wiecznego monastyru i cerkwi oraz latarnia morska z 1884 roku, która oznacza wejście do portu w Burgas. Wyspa uznawana jest za rezerwat przyrody. Żyje tu ponad 70 gatunków ptaków, mniszki czyli foki i zające. Wyruszając w rejs „Kleopatrą” zwiedzimy plaże Sozopolu, okoliczne wysepki oraz mury i twierdze. Inne łodzie obierają kierunek rzeki Ropotamo lub zabiorą nas na prawdziwe wędkowanie.

Dodatkową atrakcją jest skamieniały las cedrowy znajdujący się miedzy wyspą św. Jana a Sozopolem. Został on zatopiony 70 lat temu. Jest to jeden z przystanków statku wycieczkowego, w czasie którego chętni mogą zanurkować, żeby móc podziwiać podwodna puszczę, starożytne kotwice i przedmioty pochodzące z zatopionych wraków.

Jeśli ktoś szuka miejsca do nurkowania, warto udać się na przylądek św. Tomasza leżący ok. 15 km na południe od Sozopolu. W przeszłości, kiedy poziom morza był niższy o 10  m istniało tu starożytne miasto, którego ruiny możemy dziś oglądać pod wodą. Tuż obok widzimy wraki statków i morska florę i faunę.

Sozopol położony jest 35  km od słynnego Burgas, na skalistym cyplu. W 1970 roku  UNESCO uznało miasto za teren ochronny. Od lat walczy z Nesebyrem o tytuł najładniejszej miejscowości. To tu odbywa się festiwal filmowy zwany Apollonią (starożytna nazwa Sozopolu). Symbolem miasta jest kotwica, która widnieje na wszystkich monetach z Apollonii z VI w. p.n.e. Bogate miasto z czasem stało się znaczącym kurortem i nosiło nazwę Apollonia Magna.

Jak zmieniała się nazwa miasta?

Pierwotna nazwa Sozopolu brzmi Antheia. Następna zaś to Apolonia Partica, co znaczy Apollonia na Morzu Czarnym oraz Apollonia Magna, co znaczy Wielka Apollonia. Po V wieku naszej ery pojawiła się nazwa Sozopoli. Kiedy miasto stało się częścią imperium osmańskiego nazwa została zmieniona na Sizeboli oraz Sizebolu. Natomiast po przejściu miasta w ręce bułgarskie miasto otrzymało piękną nazwę Sozopol (Sozopoł).

 

 

MAPA:

 

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net