GLAZNOTY

???????????????????????????????
IMG_1025
DSC_0170ns(1)

Glaznoty  wieś założona została przez krzyżaków w 1328 roku. Obecnie leży w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Ostróda.

W pobliżu wsi znajduje się Dylewska Góra i rezerwat Jezioro Francuskie– został utworzony w 1963 roku. Miejscu temu przypisuje się legendę według, której to w czasie kampanii napoleońskiej chłopi utopili w jeziorze kilku francuzów.  Był to odwet za krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie (stąd nazwa jeziora).
We wsi stoją dwa kościoły:

Kościół ewangelicko – metodystyczny został wzniesiony około 1400 roku. Przebudowany w XVIII wieku. Odrestaurowany w 1899 roku i ponownie w 2004 roku. Zbudowany na planie prostokąta z kwadratowa wieżą od frontu. W środku ołtarz z 1860 roku.

Kościół katolicki w Glaznotach został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku z przeznaczeniem dla osiedlających się katolików we wsi i jej okolicach.

W Glaznotach na początku XX wieku zostały wybudowany wiadukt kolejowy, który był czynny na trasie Działdowo – Ostróda. Linia powstała w 1913 r. W 1945 roku większość torów zabrali ze sobą oczywiście Sowieci. Wiadukt robi duże wrażenie i może stanowić idealny materiał do zdjęć:).

Jak dojechać?

Wieś ulokowana na uboczu głównych dróg, 17 kilometrów na wschód od Lubawy i 26 kilometrów na południe od Ostródy.

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net