ELBLĄG

IMG_7976
IMG_7954
IMG_7978
IMG_8010n
IMG_8036
IMG_8037
IMG_8039
IMG_7942
IMG_8041
IMG_8046
IMG_8057
IMG_8059
IMG_8071
IMG_8072

Elbląg– jest miastem leżącym w województwie warmińsko mazurskim. Jest najstarszym miastem w województwie zostało założone w 1237 roku. Elbląg otrzymał prawa miejskie  w 1246 roku, co czyni je jednym z najstarszych miast Polski. Elbląg jest najniżej położonym miastem w Polsce oraz leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego.

Stare Miasto, to najstarsza dzielnica i jedna z południowych dzielnic Elbląga.Starówka Elbląska zachowana została w układzie urbanistycznym, zespołem zrekonstruowanych kamieniczek. Rekonstrukcja prowadzona jest już kilka lat i przynosi niezwykle dobry efekt. Kamieniczki nawiązują do stylu z początkowych lat swojej świetności. Starówka Elbląska jest nie lada wyzwaniem dla badaczy przeszłości, ponieważ stanowi największy „poligon archeologiczny” w Europie. Warto dodać i jednocześnie zachęcić  zwiedzających do odwiedzenie elbląskiego muzeum, bo to właśnie tam trafiają wszystkie przedmioty znalezione przez archeologów.

Podczas II wś. Stare Miasto zostało zniszczone, aż w 65 procentach.

WARTO ZOBACZYĆ:

Brama targowa– XIV-wieczna Brama Targowa jest jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych atrakcji Elbląga. W przeszłości była częścią nieistniejących już murów obronnych miasta. Po renowacji w 2006 roku, powstał taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę miasta. W zabytku mieści się również ekspozycja elbląskiego muzeum wraz z fotografiami prezentującymi Bramę Targową z czasów przedwojennych.

Muzeum Elbląskie- w muzeum każdy z nas może zapoznać się z historią urokliwego Elbląga. Znajdziemy tam liczne przedmioty, które niegdyś służyły codzienności. Warto dodać, że na dziedzińcu znajduje się kolumna gotycka,  która jest jedyną pozostałością po zamku krzyżackim. Zamek został zburzony przez elblążan w 1454 roku.

Katedra Św, Mikołaja– powstanie kościoła sięgają połowy XIII wieku. Jest centralnie usadowioną budowlą Starego Miasta.  W katedrze znajduje się wiele cennych zbiorów m.in. drewniane figury apostołów, wielka gotycka rzeźba św.  Mikołaja, ołtarz trzech króli oraz gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 roku wykonana przez mistrza Bernhausera.

Galeria EL– galeria stanowi centrum sztuki współczesnej, które mieści się w  podominikańskim XIII- wiecznym kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Adres strony na której znajdziemy informacje odnośnie działalności galerii:  http://www.galeria-el.pl/  . Naprawdę warto odwiedzić to miejsce:)!

Ścieżka Kościelna –mieści się na ul. Wigilijnej. Na zdjęciu widoczne wejście od strony ul św. Ducha. Na tej samej ulicy mieści się Biblioteka Elbląska im. Cypriana K. Norwida czyli dawny kościół Świętego Ducha.

Most zwodzony usadowiony na Rzece Elbląg- w Elblągu znajduję się port morski. Niedawno zostało wybudowane nowe nabrzeże, gdzie znajduje się część towarowa i terminal pasażerski- „punkt odpraw granicznych o przepustowości jednorazowej 200 osób i 30 samochodów osobowych”. Warto dodać, ze Elbląg ma morskie przejście graniczne, które umożliwia odprawę jachtów do obwodu kaliningradzkiego. Również na Zalewie Wiślanym morskie przejście graniczne ma Frombork.

Elbląg jest jedynym Polskim miastem, które dostało nagrodę UE za dokonania w ekologii, również otrzymał prestiżową nagrodę – Flagę Europy. Miasto to w ostatnim czasie bardzo wychodzi na przeciw turystom to właśnie dla Elbląga powstała bardzo ciekawa aplikacja “niePrzewodnik miejski: Elbląg” którą można ściągnąć na telefony komórkowe-aplikacja działa na telefonach z systemem Android. Aplikacja owa została stworzona przez M. Dymitera i M. Barskiego i można dzięki niej posłuchać jak brzmiała przed laty elbląska Starówka. Dzięki tej aplikacji zainteresowani mogą odbyć wyjątkowy spacer dźwiękowy po elbląskiej Starówce. Aplikacja ta pozwala odkryć Stare Miasto na nowo – od strony dźwiękowej, historycznej i społecznej. Warto dodać, że jest to pierwszy projekt w Polsce. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie: http://www.galeria-el.pl/news/spacer-z-nieprzewodnikiem-miejskim.html  . Tu także dowiecie się jak pobrać aplikację na wasze telefony.

I o to tym sposobem wycieczka nasza dobiegła końca …

Jeżeli chcesz doświadczyć magii kolorów pięknych kamieniczek, jak z bajki pakuj się i jedź do Elbląga na Starówkę. Zjedz „ciacho” i napij się kawki…!:)

 POLECAMY:):):)!

 

 

 

Więcej o Elblągu znajdziecie na stronach

  1. http://www.elblag.eu/
  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Elbl%C4%85g#Historia

 

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net