PRAGA (PRAHA)

IMG_3239

IMG_3242

Praga będąca stolicą Czech zachwyca najbardziej jak tylko się da zachwycić. Każdy z nas znajdzie powód, dla którego miasto to jest wyjątkowym i godnym odwiedzenia. Magia tego miasta sprawia, że przybywają do niego i szybko się w nim odnajdują miłośnicy architektury i zakupów, smakosze dobrej kuchni oraz amatorzy dobrej zabawy. Miasto obecnie nabrało prawdziwego europejskiego charakteru.  W naszym odczuciu to właśnie tu bije kulturalne, architektoniczne i kulinarne serce Europy.  Na pierwszy rzut oka widać, że „panowie na Hradzie”  dobrze inwestowali w Pragę, sprowadzając do niej najlepszych architektów. W stolicy Czech zapisała się sześciowiekowa historia architektury. Opowiemy miedzy innymi o gotyckiej katedrze św. Wita, Moście Karola oraz kubistycznych budowlach z początku XX wieku. Nie każdy wie, że Praga była drugim zaraz po Paryżu ośrodkiem kubizmu i jedynym miejscem na świecie, gdzie powstały budynki w tym stylu.

Po obu stronach Wełtawy na łagodnych wzgórzach ulokowane są cztery najstarsze dzielnice miasta. Na początku stanowiły one oddzielne miasta. Dopiero rok 1748 scalił je w jeden organizm. Najstarsza dzielnica miasta to Hradczany. Nazwa oczywiście pochodzi od Zamku Praskiego, który dominuje nad całym miastem. Od IX wieku wzgórze zamkowe było siedzibą Czech. Najszerszą inicjatywę w rozbudowie wykazał Karol IV z dynastii Luksemburgów, z ręki którego nadano temu miejscu, nowy europejski charakter. Najbardziej kojarzonym miejscem powstałym z jego inicjatywy jest przepiękny gotycki most Karola, który został ozdobiony barokowymi rzeźbami. Most ma 516 m długości i 9,50 m szerokości. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywany był mostem Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się zaś mniej więcej od roku 1870. Dziś most otwarty jest dla ruchu pieszego. Wcześniej po moście kursował tramwaj konny, później elektryczny 1905-1908, a do 1965 odbywał się na nim normalny ruch samochodowy. Obecnie jest to najbardziej kojarzona budowla z miastem nad Wełtawą. To niezwykłe miejsce napawające pięknym plenerem Hradu, zabudową Starego Miasta, czy Małej Strany.

Będąc w Pradze pamiętajmy o odwiedzeniu Josefova dzielnicy żydowskiej. Żydzi zamieszkiwali to miasto od X stulecia. W XVI wieku prascy Żydzi przeżywali złoty wiek, zaś w Europie szalał antysemityzm. Powstało tu wiele synagog ratusz i łaźnia. W latach 1765-1790 za cesarza Józefa II zniesiono edykt nakazujący Żydom wyróżnianie się strojem i otwarto bramy getta. Na jego cześć została nadana nazwa dzielnic.

W czasie II wś. dzielnica Josefova ocalała dzięki… Hitlerowi. Postanowiono stworzyć tu Muzeum Wymarłej Rasy! W czasie trwania wojny przywożono przedmioty związane z kulturą żydowską. Warto jest zwiedzić najstarszą czynną synagogę w Europie- bóżnicę Staronową. W dzielnicy znajduje się średniowieczny cmentarz oraz synagogi, w których powstały muzea. Jest to niełatwa lekcja historii. Jednak uważamy, że każdy z nas powinien ją przerobić.

Na tym etapie zwiedzania Pragi warto jest udać się na piwo do najsłynniejszej w mieście pivnicy U Flekú, gdzie można napić się dobrego, ale dość drogiego piwa:). W Pradze nie brakuje przytulnych kameralnych piwiarni, które będą dobrą alternatywą dla tych, którzy wolą spróbować piwa w nieco niższych cenach.

DSC_7172
IMG_3151
IMG_3174
IMG_3187
IMG_3190
IMG_3206
IMG_3211
IMG_3220
IMG_3228
IMG_3238
IMG_3239
IMG_3258
IMG_3268
IMG_3272
IMG_3278

Obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być również dzielnica Hradczany- dostojne i bogate serce miasta. Stanowi jedną z najpiękniejszych dzielnic Europy. Powstała tu z inicjatywy Karola IV katedra św. Wita. Jej budowę rozpoczęto w roku 1344, następnie wstrzymano na 450 lat. Dopiero w 1861 roku pojawiła się inicjatywa skończenia katedry w stylu neogotyckim. Przypadło to na czas odrodzenia narodowego Czechów i dążenia do niezależnego państwa. Dzięki rozwijającemu się w Pradze ośrodkowi kultury i sztuki zobaczyć możemy na murach architektury wszystkie możliwe style architektoniczne w bardzo dobrym wydaniu. Pisząc o Hradczanach nie możemy zapomnieć o Złotej Uliczce, na której to mieszkał Franz Kafka pod numerem 22. Kolejną ciekawą historią związaną z tym miejscem są Ogrody Królewskie, w których to po raz pierwszy w historii Europy zasadzono cebulki tulipanów przywiezione z Turcji. Dodamy, że wyrosły z nich piękne tulipany.

Dzielnica Hradczany była również świadkiem komicznych zachowań mieszkańców Pragi, np. Czescy protestanci wyrzucili przez okno na kupę nieczystości namiestników katolickiego króla Ferdynanda II. Nieszczęśnikom nic się nie stało, jednak konsekwencje tych zachowań nie były już tak śmieszne, ponieważ całe zdarzenie stanowiło idealny pretekst do wybuchu wojny trzydziestoletniej. Piękna dzielnica Hradczany była światkiem powstawania nowego państwa.

praha-sistersM (3)
praha-sistersM (4)
praha-sistersM (5)
praha-sistersM (6)
praha-sistersM (7)
praha-sistersM (8)
praha-sistersM (9)
praha-sistersM (10)
praha-sistersM (11)
praha-sistersM (12)
praha-sistersM (13)

WARTO ZOBACZYĆ:

 • Wzgórze Hradczany z potężną XIV- wieczną katedrą św. Wita
 • Bazylika i klasztor św. Jerzego
 • Złota Uliczka
 • Stary Pałac Królewski z Salą Władysławowską
 • Rynek Staromiejski
 • Most Karola
 • Ogrody Królewskie
 • Belweder i Zpívající fontána (Śpiewająca Fontanna)
 • Kościół św. Mikołaja
 • Kościół Loreta i Santa Casa
 • Wyszehrad
 • Synagogi- muzea
 • Cmentarz żydowski
 • Ratusz żydowski z zegarem chodzącym wstecz
 • Dzielnica Josefov bóźnica Staronová
 • Pomnik Jana Husa na rynku
 • Kubistyczny dom Pod Czarną Madonną
 • Orloj ( XV wieczny zegar astronomiczny na wieży ratuszowej
 • Zamek Praski ( Prazsky hard)
 • Pałac Lobkovičów z kopiami czeskich insygniów koronacyjnych
 • Plac Hradczański

Zachęcamy również  do odwiedzenia pięknych niezwykle krętych uliczek Małej Strany. Niektóre z nich doprowadzą nas do kościoła św. Mikołaja. I tak można mnożyć w nieskończoność miejsca warte odwiedzenia, a faktem jest, że w Pradze chyba wszystko zachwyca. Jednak to nie piękno budowli czyni to miasto wyjątkowym, a mieszkańcy i ludzie je odwiedzający. Na każdej z ulic widać indywidualny styl życia, co tworzy niezwykle miły obraz. Na ulicach słychać głosy i śmiech zadowolonych ludzi, a w kawiarenkach toczą się rozmowy przy piwie i dobrym jedzeniu. Praga to zatem idealne miejsce również dla osób, które chętniej od zwiedzania wybiorą gościnę w dobrym towarzystwie.

 

Lokalizacja:

 

 

 

Podziel się:
 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Pinterest
 • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net