JESIENNO- ZIMOWY PORADNIK DLA ROWERZYSTY

IMG_1978

IMG_1946

Na co uważać jesienią i zimą jeżdżąc rowerem?

Jesień i zima charakteryzuje się częstą zmianą pogody, która utrudnia nam znacznie poruszanie się na rowerze. Głównymi czynnikami niesprzyjającymi cyklistom są warunki atmosferyczne: deszcze, mgła, szadź, liście, śnieg oblodzone uliczki, niska temperatura. Co w dużym stopniu  wpływa na przyczepność oraz stabilność jazdy. Jesień często usypia naszą czujność w przeciwieństwie do zimy, która kojarzy nam się z oblodzonymi ulicami. Jak poradzić sobie z tymi utrudnieniami?

  • Podstawa, to sprawdzenie hamulców przy małej prędkości. Następnie dobrze jest zwiększać prędkość i hamować tak, by wyczuć zachowanie roweru. W ten sposób poznajemy czas i odległość jaką potrzebujemy do całkowitego zatrzymania.
  • Pamiętajmy aby nigdy nie hamować przednim hamulcem. Ponieważ blokada przedniego koła spowoduje, iż nasz rower pochyli się do przodu, a my wraz z nim. Konsekwencją czego będzie nadzianie się na ramę, lub przekoziołkowanie. Pamiętajmy, żeby zawsze używać hamulca zwalniającego lub całkowicie zatrzymującego pracę tylnego koła. Użycie przedniego hamulca to prawie pewna przewrotka.
  • Użycie hamulca w warunkach utrudnionych np. na drodze pokrytej mokrymi liśćmi nie powinno odbywać się w sposób gwałtowny, ponieważ rower wpadnie w poślizg. Może to się skończyć upadkiem. Dodatkowym problemem poruszania się po drogach okrytych liśćmi jest brak świadomości co się pod nimi kryje. Dlatego ważna jest prędkość, która ma ogromne znaczenie w przypadku ukrytej przeszkody np. dziury, szkła, wody. Napotykając taką przeszkodę możemy ulec wypadkowi.  Jadąc rozważnie jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować. Nawet gdy dojdzie do upadku, to nie będzie on tak bolesny jak w przypadku upadku rowerzysty poruszającego się ze znaczą prędkością.
  • Ważne jest, żeby starać się utrzymać równowagę na rowerze, kiedy wpadamy w poślizg. Utrzymanie kierownicy pozwoli nam na odpowiedni balans ciała, który uchroni nas przed upadkiem, a następnie umożliwi nam bezpieczne zatrzymanie się. Czasami również pomoże nam noga, którą możemy się asekurować w przypadku gwałtownego hamowania. Gwałtowne hamowanie, przy szybkiej prędkości powoduje, iż tył roweru zaczyna szybko skręcać i obniżać się w kierunku podłoża, musimy wtedy odpowiednio zareagować i wspomóc się nogą, która pomoże nam wrócić do odpowiedniej pozycji umożliwiającej zachowanie równowagi, zapewniając tym samy bezpieczne kontynuowanie jazdy.
  • Sytuacja wygląda nieco inaczej kiedy jesteśmy uczestnikami ruchu ulicznego i na drodze znajdują się inni uczestnicy. W takich sytuacjach trzeba wykazać się dużym sprytem. Polecamy jazdę w lasach i drogach, które są dość szerokie.
  • Pamiętaj, że hamowanie na mokrej nawierzchni powinno odbywać się z większą rezerwą czasową, ponieważ opony mają słabszą przyczepność, a hamulce reagują słabiej. Woda powoduje, że tracą przyczepność dlatego koło roweru będzie dłużej w ruchu. Często kiedy hamujemy hamulce wydają głośny dźwięk, który spowodowany jest właśnie ich nawilżeniem- tym się nie martwcie.
  • Poślizgu koła tak naprawdę możemy spodziewać się o każdej porze roku jednak inaczej on wygląda latem i wiosną na mokrym asfalcie, a inaczej jesienią i zimą kiedy dochodzą liście i przymrozki.
  • Pamiętajmy o odpowiednich oponach, które powinniśmy tak jak w samochodzie dopasowywać do odpowiednich warunków drogowych i atmosferycznych.

Jeżdżąc rowerem zwracajmy zawszę uwagę na studzienki kanalizacyjne, szyny tramwajowe, krawężniki, rynienki ściekowe. Dobrze jest zaopatrzyć rower w błotniki oraz chlapacz przy przednim kole, które uchronią nasze ubrania od zabrudzeń. Pamiętajmy o dobrym oświetleniu siebie i roweru. Pamiętaj o opaskach i kamizelce odblaskowej. Dobrym rozwiązaniem są lampki czołowe, które zakładamy na głowę. Taka latarka zawsze oświetla nam drogę w idealnej synchronizacji z rucham naszej głowy. Jesień i zima stanowią niewątpliwe wyzwanie dla rowerzystów i warto jest dostosować się do naszych wskazówek. Mogą one ułatwić nam poruszanie się w najbardziej trudnych warunkach.

Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych bardzo zachęcamy do korzystania z rowerów o każdej porze roku, ponieważ nic tak nie wpływa na nasze dobre samopoczucie jak aktywność fizyczna. Należy jednak pamiętać, żeby planować krótsze trasy naszych wycieczek, ponieważ temperatura jest dużo niższa i  nasz organizm szybciej marznie. Dlatego też trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu.

 JESIENNY PORADNIK DLA ROWERZYSTY JPG

PAMIĘTAJMY ABY JEŹDZIĆ WOLNIEJ I OSTROŻNIEJ. UNIKAJMY DRÓG SZYBKIEGO RUCHU I PORUSZANIA SIĘ PO CHODNIKACH. KORZYSTAJMY ZAWSZE Z WYZNACZONYCH TRAS ROWEROWYCH.

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
  • (PL) BĄDŹ LUKSUSOWA Z MARKĄ LR HEALTH&BEAUTY

    (PL) BĄDŹ LUKSUSOWA Z MARKĄ LR HEALTH&BEAUTY

  • (PL) CERTYFIKATY JAKOŚCI PRODUKTÓW LR HEALTH&BEAUTY

    (PL) CERTYFIKATY JAKOŚCI PRODUKTÓW LR HEALTH&BEAUTY

  • (PL) ALOES I JEGO ZASTOSOWANIE

    (PL) ALOES I JEGO ZASTOSOWANIE

Copyright (C) sistersm.net