BERLIN

IMG_4619

Berlin jest stolicą Niemiec i plasuję się na trzecim miejscu co do wielkości  miast UE. Wyprzedza go Paryż i Londyn.  Miasto to było doszczętnie zniszczone przez wojnę. Jednak w sposób błyskawiczny odbudowane.  Obecnie stanowi centrum europejskiej kultury- alternatywy. Kiedyś miasto agentów bezpieki i urzędników państwowych. Przez wojnę zostało podzielone murem berlińskim, który przyczynił się do podziału państwa na biedne NRD i bogate RFN. Zaledwie kilkanaście lat temu miało miejsce spektakularne sforsowanie muru berlińskiego, konsekwencją czego było zjednoczenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej z Republiką Federalną Niemiec. Zwany był również eufemistycznie w języku propagandy NRD– antyfaszystowskim wałem ochronnym. Od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Wschodni od Zachodniego. Mur berliński to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych symboli zimnej wojny.

Dziś chyba najbardziej kojarzonym i znanym obrazem widniejącym na murze berlińskim jest sławne powitanie „niedźwiedzie”; towarzyszy Ericha Honeckera i Leonida Breżniewa. Autorem kultowego „ Braterskiego pocałunku”  jest Dimitri Vrubel.

East Side Gallery- sistersm (1)

Oryginalny mur miał 111,9 km długości. Został zbudowany w nocy z 13 na 14 sierpnia 1961 roku. Cała inicjatywa miała zapobiec masowym ucieczkom berlińczyków z oczywiście radzieckiej strefy okupacyjnej Berlina do francuskiej, amerykańskiej i brytyjskiej. Liczne próby sforsowania muru kończyły się fiaskiem. Według podawanych źródeł zginęło około 70 osób, ponad sto zostało rannych, a ponad trzy tysiące zostało aresztowanych.

Zrekonstruowany Checkoint Charlie ( miejsce przejścia między Berlinem Wschodnim a Zachodnim) przyciąga tysiące turystów. Każdy z nich chcę zobaczyć miejsce przenikania tysiąca agentów i szpiegów.

2014-10-30_153019
2014-10-30_152928
DSCF1446
fot. Magdalena Ł. i jej piękne buty

 

Będąc w Berlinie nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu Bramy Brandenburskiej. Historia Bramy jest dość bogata. Sam Napoleon Bonaparte  postanowił zerwać  kwadrygę ze jej szczytu, która wróciła na swoje miejsce po jego odniesionej klęsce. Po II wś. w 1945 roku Armia Czerwona zatyka flagę czerwoną.

IMG_4622
IMG_4624
IMG_4627

Dziś Berlin znów żyje pełnią życia. Miasto jest odwiedzane przez pokaźną liczbę turystów z całego świata. Berlińczycy musieli się przyzwyczaić do zjawiska wielokulturowego, ponieważ jest ono wzrastające. W Berlinie nie brakuje oczywiście miejsc ponurych, ale chyba wszystkie tego typu miasta mają taki akcent w sobie zapisany. Miejsce to zachęca niewątpliwie do zabawy i do rozrywkowego życia. Współczesna stolica Niemiec to idealne miejsce dla ludzi ceniących sobie życie kulturalne i towarzyskie. W Berlinie znajdziemy setki dobrych restauracji, mnóstwo różnych klubów z muzyka techno oraz muzyką klubową. Zróżnicowanie cenowe jest dość spore więc każdy znajdzie coś na swoją kieszeń.

Nie sposób jest wymienić wszystkie atrakcje tego miasta. Jego położenie i uwarunkowania naturalne są ogromnym atutem tego miejsca. Warto tu spędzić troszkę dłużej czasu. Poruszać się nie tylko w centrum miasta ale i na jego obrzeżach. Polecamy wycieczki nad jeziora: Großer Wannsee,  Krumme Lanke, Müggelsee, Plötzensee. Dobrze jest się pokusić o rajski w ciepłe dni i cieszyć się pięknem widoków popijając chociażby wyśmienitą kawę.  Berlin jest przez nas najczęściej odwiedzanym miastem Europejski. Za każdym razem kiedy tam jesteśmy odkrywamy nowe to ciekawsze miejsca.

SistersM poleca:

 • Brandenburger Tor ( Brama Brandenburska)
 • Unter den Linden ( aleja pod Lipami)
 • Staatsoper (niemiecka opera państwowa)
 • Berliner Dom (katedra berlińska)
 • Alexanderplatz (główny plac wschodniego Berlina)
 • Reichstag (budynek parlamentu)
 • Neue Synagoge ( Nowa Synagoga)
 • Checkpoint Charlie ( muzeum i stare przejścia graniczne)
 • Eastside Gallery ( fragmenty muru berlińskiego)
 • Potsdamer Platz ( plac Poczdamski)
 • Schloss Charlottenburg (zamek)
 • Topographie des Terrors ( wystawa „topografia terroru” na miejscu dawnego gmachu gestapo).
 • Berliner Rathaus ( ratusz)
 • Zoologischer Garten ( ogród zoologiczny)
 • Kurfürstendamm ( główna ulica Berlina Zachodnieg)
 • Friedrichstrasse ( jedna z ważniejszych arterii miasta)
 • Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskieche ( kościół Pamięci Cesarza Wilhelma)

Berlin to nie tylko miasto pięknych zabytków i bogatej historii,  ale również miasto nowoczesne i wielokulturowe. Nie brakuje w nim atrakcji dla osób w każdym wieku. Znajdziesz tu mnóstwo możliwości na spędzanie wolnego czasu i odpoczynek. Berlin nie jest wprawdzie miastem drapaczy chmur, ale ma oczywiście kilka tarasów widokowych, gdzie można się rozkoszować smakołykami i pięknymi widokami. W czasie brzydkiej pogody goście i Berlińczycy przesiadują w barze hotelu Amano (Auguststraße 43), natomiast latem okupują jego dach. Powód jest oczywisty: jest to perfekcyjna mieszanka wystroju, drinków i widoku na Wieżę Telewizyjną (Fernsehturm)? Na zachodzie są trzy nowe opcje umożliwiające przebywanie w berlińskich przestworzach: tarasy na dachu Puro Sky Lounge (Tauentzienstraße 9-12), restauracju Neni i baru Monkey (obydwa Budapester Straße 40)

Więcej na stronach:

http://www.prolog-berlin.com/pl/berlinie-dzis.htm

http://www.visitberlin.de/pl

Tu znajdziesz noclegi:

http://www.booking.com/city/de/berlin.pl.html?aid=373424;label=city-berlin-kJrJrLMuWhU5AEP_xhVhaAS31793888682:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;ws=&gclid=CI3_gaKJ0MECFZTLtAodIhgA6w

Podziel się:
 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Pinterest
 • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net