RELAKS W MORZU CZARNYM

sistersm relaks w czarnym morzu (1)
sistersm relaks w czarnym morzu (2)
sistersm relaks w czarnym morzu (3)
sistersm relaks w czarnym morzu (5)
sistersm relaks w czarnym morzu (6)

Gdybyśmy miały wybrać najlepsze miejsce do beztroskich i czasem lekko powiewających grozą kąpieli, to byłoby to z pewnością Morze Czarne. Ze względu na czystość wody i jej walory ekologiczne. Niskie zasolenie Morza ok. 18 ‰ sprawia, że po zaczerpniętej w nim kąpieli czujemy się jakbyśmy właśnie wychodzili z najlepszego SPA. Nasza skóra jest niesamowicie nawilżona, a mięśnie rozluźnione. Dowodem na to może być nienaganny wygląd. Najbardziej obleganym krajem mającym plaże z dostępem do Morza Czarnego wydaje się być Bułgaria. Dzieje się tak nie bez przyczyny. W Bułgarii znajduje się bowiem wiele plaż, które zostały oznaczone błękitną flagą, czyli wyróżnieniem opartym na ocenie czystości wody. Dla szukających wrażeń turystów polecamy te bardziej zatłoczone z licznymi atrakcjami plaże w Słonecznym Brzegu, a dla tych szukających spokoju i uciekających od tłumów np. w Obzorze.

Co kryje w sobie podwodny Świat Morza Czarnego?

Gdy tak dłużej się przyglądamy Morzu Czarnemu, dochodzimy do wniosku, że z pewnością  kryje ono w sobie jakąś tajemnice. Kiedy zaczniemy szukać odpowiedzi, czytać i rozmawiać z mieszkańcami nadmorskich miejscowości, dowiemy się, że to przeczucie skrywanej pod wodą tajemnicy jest jak najbardziej trafne. Jak się okazuje nie tylko nas, zwykłych turystów to zastanawia. Rejon Morza Czarnego od zawsze intrygował badaczy głębin oraz archeologów, ponieważ leży na skrzyżowaniu dróg łączących starożytną Europę, Azję Środkową i Środkowy Wschód. Istnieją dowody wskazujące na to, że obszar ten był centrum handlu morskiego przez stulecia, od czasów rzymskich i greckich aż po epokę brązu w przeszłości. I tak czytając i próbując odkryć podwodną tajemnicę, natrafiamy na informację, że głęboko na dnie Morza Czarnego znajduje się unikalne, jedyne takie na ziemi podwodne muzeum. Tworzą je drewniane statki mogące dzięki walorom naturalnym Morza pozostać w nienaruszonym stanie przez tysiące lat. Morze Czarne to jedyne Morze, w którym drewno zachowuje się tak dobrze, ponieważ nie żyją w nim organizmy mogące doprowadzić do rozkładu i zniszczenia drewna. A co właściwie żyje w Morzu Czarnym? Na dobre zadomowiły się w nim m.in. delfiny, delfiny butlonose, morświny, foki, kraby, małże, ryby denne, płastugi, makrele, flądry, okonie. Dla fanów filmu szczęki mamy nie do końca dobra wiadomość, owszem żyją w Morzu Czarnym rekiny, ale są to gatunki nie stanowiące zagrożenia dla człowieka. Należa do nich koleń pospolity, który zagrożony jest wyginięciem oraz tylko krewniacy rekinów.

Dla spragnionych wiedzy geograficznej…

Morze Czarne jest morzem śródlądowym, jest zatem otoczone ze wszystkich stron lądem. Kontakt z oceanem umożliwiają mu jedynie małe cieśniny. Położone jest między Europą  Środkowo-Wschodnią a Azja Mniejszą. Dokładniej pomiędzy Kaukazem na wschodzie, a Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Na północy styka się z Niziną Wschodnioeuropejską , natomiast na południu z Azją. Jest stosunkowo młodym Morzem, a za samą datę powstania przyjmuje się 5600 rok p.n.e. Wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego. Średnia głębokość morza wynosi 1315  m, jego zasolenie 18,3 – 22,5‰, zaś temperatura sięga od 5 do 19 stopni  Celsjusza.

Morze Czarne jednym będzie się kojarzyło z miejscem wypoczynku, a innym na przykład z filmem o tym właśnie tytule. Główną rolę gra w nim znany i ceniony aktor Jude Law. Jest to historia o nieposkromionym kapitanie okrętu podwodnego, który udaje się w morze, żeby odnaleźć zatopione złoto. Towarzyszy mu jednak chciwa załoga, która może zaszkodzić w wypełnieniu misji…

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net