ROWERAMI DOOKOŁA JEZIORAKA

DSCN5932
DSCN5936
DSCN5965
DSCN5937
DSCN5949

W ostatnią ciepłą sobotę października zeszłego roku odbył się  szkolny rajd rowerowy zorganizowany przez Szkolne Koło Turystyki Rowerowej działające w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Petofi w Ostródzie. Był to szczególny rajd, ponieważ po raz pierwszy w historii koła przejechano rowerami ponad 100 km, a trasa biegła dookoła Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce.

Do Iławy uczestnicy wycieczki pojechali pociągiem, zabierając ze sobą rowery. Tutaj rozpoczęli trwający ponad 7 godzin rajd. Na początku udali się ścieżką rowerową do Szymbarka, gdzie stoją ruiny jednego z największych po Malborku średniowiecznych zamków w Polsce. Zamek został zniszczony w czasie II wojny światowej przez wycofujące się wojska radzieckie i jest zamknięty dla turystów. Na kolejny postój rowerzyści zatrzymali się w Siemianach, malowniczej miejscowości turystycznej nad Jeziorkiem z przystanią dla żeglarzy. Stamtąd asfaltowymi drogami pojechali do Jerzwałdu, gdzie odwiedzili grób znanego pisarza Zbigniewa Nienackiego. Właśnie w tej miejscowości przez 27 lat żył i tworzył autor popularnej serii książek dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika. Następnie, przejeżdżając kolejno przez Dobrzyki, Rąbity, Śliwę i Karpowo, dotarli do miejscowości Wieprz. Stąd wjechali 400-metrową groblą na Wielki Bukowiec, drugą co do wielkości spośród 16 wysp Jezioraka. Wyspa stanowi ogromne pole namiotowe z wieloma pomostami, polanami i kompletną infrastrukturą dla turystów. Po zregenerowaniu sił i kilku pamiątkowych zdjęciach wyruszono w dalszą jazdę, która wiodła malowniczą szutrową drogą wzdłuż zatoki Kraga. Zatokę tę łączy z jeziorem Dauby kanał (stanowiący część Kanału Iławskiego), nad którym stoi remontowany obecnie most umożliwiający przeprawę dużym statkom. Dalsza część wycieczki wiodła drogami wzdłuż wschodniego brzegu Jezioraka. Ok. godz. 16.30 rowerzyści dotarli do Iławy. Tutaj, aby przekroczyć „magiczny” dystans 100 km, przejechali jeszcze trochę siecią świetnie zaplanowanych i zrobionych ścieżek rowerowych, których mieszkańcy Ostródy mogą naprawdę pozazdrościć. Przed godziną 18.00 uczestnicy wysiedli w Ostródzie z pociągu i, pomimo zmęczenia, z dobrymi humorami zakończyli udany wyjazd.

Szkolne Koło Turystyki Rowerowej działa w Ekonomiku w obecnej formie od czterech lat, a jego opiekunami są nauczyciele Marcin Sadowski i Wiktor Nazaruk. Kontynuuje ono tradycję Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego, którego wieloletnim opiekunem była pani Halina Świerzewska. Każdego roku członkowie koła pokonują na rowerach nawet kilkaset kilometrów, poznając walory naszego atrakcyjnego turystycznie regionu.

MAPKA TRASY:

Jeziora trasa

Autor: Marcin Sadowski 

 

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net