BETANCURIA

2015-02-02_201211
feuerteventura 593
feuerteventura 600
feuerteventura 598
2015-02-03_013440
feuerteventura 618

Betancuria to pierwsza stolica wyspy i z pewnością jej najpiękniejsze miasteczko. To Jean de Béthencourt mianował ją stolicą kierując się przy tym względami strategicznymi. Miasto położone jest w dolinie otoczonej górami, w samym centrum wyspy co umożliwiało szybkie dotarcie do wszystkich jej zakątków. Stanowiło również ochronę przed najazdami piratów.
Miasto zostało założone w roku 1405 i w 1424 zostało wzniesione do godności biskupstwa przez papieża Marcina V. Jednak nigdy żaden biskup nie pojawił się na wyspie. Biskupstwo zostało zatem rozwiązane już w roku 1430. W roku 1593 miasto zostało napadnięte przez piratów  pod dowództwem Jabána Arráeza w roku 1593. Stolica została doszczętnie zniszczona i minęło wiele czasu, zanim została odbudowana. Był to trudny czas dla miasteczka i ledwo utrzymało ono przez wszystkie lata status stolicy wyspy.
Miasto zamieszkuje dziś około 600 mieszkańców i panuje w nim cisza i spokój. Znajdują się tu piękne białe domy, a towarzyszą im rosłe palmy, pomiędzy którymi mieszczą się małe zadbane pola warzywne i ogrody. Centrum pierwszej stolicy zostało objęte ochroną i odrestaurowane z funduszy państwowych. Do największych atrakcji miasta należy najstarszy kościół na wyspie oraz malownicze domy w historycznym centrum. Najcenniejszym zabytkiem Betancurii jest Iglesia de Santa Maria, założona oczywiście przez Jeana de Béthencourta. Świątynia została doszczętnie zniszczona w czasie słynnego najazdu piratów i odbudowana dopiero na paczątku XVII wieku. Kościół uważany jest za jeden z niewielu zachowanych zabytków, które powstały w okresie późnego renesansu na Wyspach Kanaryjskich. Do Świątyni wchodzi się bocznymi drzwiami. Złocony ołtarz główny został wykonany w XVII wieku przez mistrza z Teneryfy. Statua Marii depcząca półksiężyc stanowi symbol zwycięstwa chrześcijaństwa nad Maurami. W bocznej nawie znajduje się uważana za najstarszą na wyspie, rzeźba świętej Katarzyny. Obok kościoła znajduje się odrestaurowany dworek mieszczański Casa Santa María. Obecnie znajduje się w nim przytulna restauracja. Dodatkową atrakcję stanowi kilkunastominutowy film przedstawiający historię wyspy, wyświetlany raz na godzinę w niewielkiej salce kinowej.W mieście znajduje się również Muzeum Archeologiczno-etnograficzne, którego zwiedzanie jest darmowe.

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net