TENERYFA WYSPY KANARYJSKIE

COSTA ADEJE (7)

COSTA ADEJE (2)

COSTA ADEJE (21)

COSTA ADEJE (13)

COSTA ADEJE (5sm)

 

Każdego dnia kilkanaście osób deklaruje swoją chęć zamieszkania na Teneryfie, składając wniosek o zameldowanie. Na wyspie, gdzie różnica temperatur w ciągu roku wynosi dziesięć stopni, a ciśnienie 1016 hPa panuje idealny klimat do życia. Takie opinie na temat największej wyspy wśród Wysp Kanaryjskich krążą na świecie. Bardzo często natrafialiśmy na pozytywne relacje samych mieszkańców oraz odwiedzających ją turystów, oglądając programy czy też czytając artykuły o tematyce podróżniczej. Coraz częściej jednak nie tylko atrakcje danego miejsca wpływają na wybór wakacyjnej destynacji, lecz także nasze bezpieczeństwo. Zanim podejmiemy decyzję dokąd się wybierzemy, powinniśmy zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdzić, które miejsca zostały oznaczone jako szczególnie niebezpieczne. W czasie gdy liczba turystów w tak popularnych krajach jak Turcja, Tunezja, Grecja czy Egipt spada, swój prawdziwy renesans przeżywają  Wyspy Kanaryjskie. Cały Archipelag składa się z siedmiu wysp głównych: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Sierro.

 Wybrana przez nas Teneryfa nie była w stanie nas niczym rozczarować, gdyż kryje w sobie niezwykłe miejsca, ale przede wszystkim panuje na niej taki klimat, że czujemy się dobrze o każdej porze dnia i nocy. Wyjątkowo zachęcającym faktem do dłuższego pobytu, bądź też do zamieszkania na wyspie jest długość życia jej mieszkańców, gdyż średnia wieku osiąganego przez kobiety wynosi 87 lat, zaś wśród mężczyzn jest nieco niższa, ponieważ wynosi 84 lata.

            Teneryfa jest nie tylko największą, lecz także najludniejszą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich i najludniejszą wyspą hiszpańską zarazem. Stanowi integralną część Hiszpanii i Unii Europejskiej, chociaż geograficznie leży w północnej Afryce. Wyspa znajduje się bowiem 300 km od Maroka oraz Sahary Zachodniej, zaś od Półwyspu Iberyjskiego (Hiszpania, Portugalia kontynentalna) około 1000 km. Językiem urzędowym jest oczywiście język hiszpański, a walutą Euro. Warto jednak zaznaczyć, że z mieszkańcami wyspy możemy się również porozumieć w językach angielskim i niemieckim, w tych językach są też niektóre tablice informacyjne. Stolicą i największym miastem zarazem jest Santa Cruz de Tenerife. Razem z Las Palmas de Gran Canaria jest również stolicą autonomii Wysp Kanaryjskich. Przebywając na wyspie szybko zauważamy, że podobnie jak na Gran Canarii występuje tu kilka typów krajobrazu i kilka stref klimatycznych. Właśnie z tego powodu nazywana jest często „kontynentem w miniaturze”. Cała wyspa ma powierzchnię 2034 km², około 80 km długości oraz 50 km szerokości.

            Na zachodzie Teneryfy wznoszą się na wysokości 800 m.n.p.m. skalne olbrzymy. Imponujące klify, zwane Los Gigantes podziwia się z punktu widokowego, jak również od bardziej korzystnej strony morskiej, płynąc na przykład katamaranem. W czasie rejsu można również zobaczyć delfiny i grindwale. Na wyspie nie brakuje oczywiście obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, a są nimi wulkan Teide, który jest parkiem narodowym oraz zabytkowe miasto La Laguna.

            Wybierając się na wyspę warto zastanowić się czego w danym momencie potrzebujemy. Jeśli szukamy ciszy, interesują nas piesze wycieczki i lubimy zieleń powinniśmy wybrać północną część wyspy. Natomiast dla miłośników szaleństwa i nocnego życia zdecydowanie lepsze będzie południe, a dokładniej kurort Playa de las Americas. Północ zdominowana jest zatem przez turystów z Niemiec, a Południe z Anglii. Las Americas wchodzi razem z Costa Adeje oraz Los Cristianos w skład trójmiasta, niesamowicie popularnego wśród turystów. Za dnia stanowi atrakcyjne miejsce do wypoczynku na plaży, a właściwie na jednej z wielu dostępnych w okolicy. Zaś nocą panuje tu imprezowy klimat. Wybierając się na spacer deptakiem z Las Americas wzdłuż Oceanu Atlantyckiego mijamy po kolei plaże Las Veronicas, La Troya, El Bobo i Fañabé. Na wszystkich jest czarny piasek, gdyż plaże te są pochodzenia wulkanicznego. Nie dajmy się zatem zwieść zdjęciom krążącym w sieci, które w większości przedstawiają jasną plażę Las Teresitas, mieszczącą się na północy wyspy. Playa de las Teresitas, przez wielu uważana za najwspanialszą plażę Teneryfy, mieści się nieopodal wioski San Andérs. W 1973 roku przywieziono tu tony piasku z Sahary i stworzono nietypową dla tej wulkanicznej wyspy, złotą plażę. Ponadto zbudowano w wodzie zaporę z kamieni równoległą do plaży, która ma ją chronić przed wysokimi falami. W okolicy powstało zaledwie kilka hoteli. Jeśli jednak bliższe jest nam to co stworzyła natura, a człowiek tylko to wykorzystał, pójdźmy trochę dalej deptakiem wzdłuż oceanu, mijając wspomnianą Playa de Fañabé, aż w końcu ukaże się naszym oczom piękna kameralna jasna plaża Del Duque, którą przedstawiamy Wam w artykule Playa del Duque. Następnym razem zabierzemy Was na sąsiednią wyspę La Gomerę oraz do Icod de Los Vinos.

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net