KOŁACZE WĘGIERSKIE

Kołacze węgierskie podbijają kolejne kraje europejskie. Nadszedł czas na Polskę. Zmotoryzowani mistrzowie pysznych wypieków dotarli już do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Bydgoszczy, Katowic i Olsztyna. Teraz będziemy mogli rozkoszować się kurtoszami także w Ostródzie! Rozpoznanie budki z kołaczami nie będzie wcale takie trudne, nie tylko ze względu na jej oryginalny design, ale również dzięki długim kolejkom. Dla jednych kołacz to znany przysmak z wakacji, dla innych zupełna nowość.

kolacze na okrągła-sistersm,net (1)

kolacze na okrągła-sistersm,net (6)

kolacze na okrągła-sistersm,net (4)

kolacze na okrągła-sistersm,net

Czym właściwie jest kołacz węgierski?

Kołacz węgierski, zwany również kurtoszem, wywodzi się z Węgier, na co wskazuje już sama nazwa. Jest to ciastko, którego receptura sięga aż 1680 roku. Właśnie wtedy opracowano technologię jego wytwarzania. Wyrobione ciasto nawijano na drewniane wałki i pieczono nad żarem węgla drzewnego. Pierwsza nazwa „kołacz” pochodzi od jego kolistego kształtu. Podobno kurtosz węgierski najpopularniejszy był wśród Seklerów w Siedmiogrodzie i właśnie temu ciastko zawdzięcza swoją kolejną nazwę. Gotowy wypiek przypomina bowiem komin, który po węgiersku określany jest jako „kürtő”.

kołacze węgierskie -ostróda-sistersmnet

A jak wygląda sama produkcja?

W XIX wieku udoskonalono technologię pieczenia kołaczy. Do upieczenia ciastek potrzebne są specjalne wałki, wytwarzane z twardego drewna, np. bukowego. Sam proces pieczenia trwa natomiast około 7 minut. Na początku XX wieku gotowe ciastko zaczęto urozmaicać, posypując je np. cukrem i orzechami. Współcześnie serwowane jest również z dodatkiem Nutelli, masła orzechowego, wiórków kokosowych, cynamonu lub kakao, natomiast w środku często wypełniane sorbetami i lodami oraz polewane sosami w różnych smakach. To wszystko sprawia, że jedzenie kurtosza to prawdziwa przyjemność dla naszego podniebienia!

A jak wygląda sama produkcja- sistersmnet

Dzisiaj każdy z nas może spróbować kurtosza dzięki szerokiej ofercie prezentowanej przez foodtrucki. Jeden z nich dotarł niedawno nad piękną promenadę Jeziora Drwęckiego w Ostródzie, gdzie przywita nas słodkim smakiem węgierskiej tradycji. Cały proces produkcji kołacza odbywa się na miejscu pod okiem wykwalifikowanego zespołu, co dodatkowo wpływa na jakość tego wyjątkowego wypieku.

ZAPRASZAMY DO OSTRÓDZKIEGO ŚWIATA KOŁACZY!

Godziny otwarcia:

  1. maj: piątek, sobota, niedziela w godz. 10:00-20:00
  2. czerwiec: codziennie w godz. 10:00-21:00/22:00
  3. lipiec: codziennie w godz. 10:00-21:00/22:00
  4. sierpień: codziennie w godz. 10:00-21:00/22:00

200x200 kołacze na okrągła sistersm.net

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net