KANAŁ OSTRÓDZKO-ELBLĄSKI

Kanał Ostródzko – Elbląski mieści się na szlaku żeglugowym  OstródaElbląg.

2014-08-19_215208

Odcinek Ostróda – Elbląg jest bardzo ciekawy pod względem walorów krajobrazowych i technicznym. Szlak ten rozpoczyna się na przystani statków w Ostródzie. Prowadzi on kolejno przez jez. Drwęckie, Ilińsk, Ruda Woda, Sambród, Paniewo i Drużno- połączone odcinkami kanałowymi. Ostatnim odcinkiem na szlaku jest Drużno – Elbląg. Na tym odcinku znajdują się dwie śluzy- Zielona i Miłomłyn, a na odcinku między miejscowościami Buczyniec i Całuny Nowe, pięć równi pochyłych, których zadaniem jest pokonywanie różnic poziomu wód jezior. Statek opuszczany jest 5-krotnie drogą lądową do niżej położonych kanałów. Tego typu pochylnie jeszcze dwa lata temu były jedynymi w świecie czynnymi urządzeniami technicznymi, obecnie odbywa się renowacja pochylni. Koniec renowacji przewidywany jest na przyszły rok. Jednak na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje na to, że trochę się to wydłuży:). W związku z czym szlak jest zamknięty. Kanał Ostródzko- Elbląski jest jednym z najoryginalniejszych rozwiązań technicznych w Europie połowy XIX wieku. Dzięki realizacji projektu pochylni możliwe stało się pokonywanie przeszło stumetrowej różnicy poziomów wody między jeziorami Drużno i Paniewo. W okolicach Ostródy znajdują się liczne jazy, wrota bezpieczeństwa, śluzy komorowe oraz wielokilometrowe przekopy tworzące kanały.

Ciekawostka:

Istnienie pochylni na kanale Ostródzko – Elbląskim zawdzięczamy inżynierowi Jerzemu Steenke, który znalazł sposób na pokonanie różnic poziomu wód jezior leżących w okolicy Ostródy, Iławy, Miłomłyna, a poziomem wody leżącego w okolicy Elbląga jez. Drużno. Projekt został wykonany w 1825 roku. Oczywiście w początkowej fazie zaznajamiania z owym projektem zainteresowanie było nikłe. Dopiero po uzyskaniu audiencji u króla Prus realizacja projektu stała się możliwa. Króla przekonała argumentacja, że będzie to pierwszy i jedyny projekt zrealizowany na świecie. Na drugi plan został przesunięty argument gospodarczy. Realizacja projektu została rozpoczęta w 1848 roku.

Bilety na tę atrakcję kupić można na Przystani statków Żeglugi  Ostródzko – Elbląskiej nad jez. Drwęckim w Ostródzie. Tam też uzyskacie więcej informacji na temat wycieczki.

IMG_0342

Warto wiedzieć, że pokonanie całego szlaku z Ostródy do Elbląga, wiąże się z nie lada wyzwaniem, ponieważ trwa od 10 do 11 godzin. Na ową przyjemność trzeba niewątpliwie zarezerwować cały dzień. Myślę, że warto chociaż raz w życiu zobaczyć na własne oczy owe przedsięwzięcie:).

Zachęcamy do wycieczki:

Wycieczkę swoją rozpoczęłyśmy z przystani Ostróda po czym udałyśmy się do Przystani Iława.

zmina ost-ił

Następnie z Iławy wybrałyśmy się w kierunku Buczyńca. Gdzie po drodze sprawdziłyśmy obecny stan szlaku wodnego. Podziwiałyśmy wybrane atrakcje szlaku żeglugowego Ostróda – Elbląg.

IMG_0147n
IMG_0154

Sprawdziłyśmy jak przebiegają prace remontowe pochylni Buczyniec. Już na pierwszy rzut oka widać, że firmy remontowe, które zobowiązują się do zakończenia remontu pochylni będą mieć jeszcze sporo pracy.

Sporządziłyśmy dokumentację fotograficzną z naszej wyprawy w celu nakreślenia sytuacji.

IMG_0174
IMG_0157
IMG_0158
IMG_0170
IMG_0178
IMG_0198
IMG_0241
2014-08-20_163536

Czekamy z niecierpliwością na efekt końcowy renowacji!

Po wizycie na placu renowacji pochylni Buczyniec udałyśmy się w kierunku Miłomłyna, gdzie znajduje się śluza Miłomłyn. Po krótkim pobycie obrałyśmy kierunek Elbląg i to był ostatni punkt naszej wyprawy.

DSC_0999
DSC_1000
DSC_1001
DSC_1010
DSC_1006
DSC_1008
DSC_1005
DSC_1009
DSC_1011
DSC_1013
DSC_1014

Lokalizacja:

 

 

 

Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Pinterest
Copyright (C) sistersm.net